No code, low code oraz AI w aplikacjach internetowych

Od pewnego czasu można zauważyć wysyp postów na różnych platformach typu LinkedIn czy Twitter, które opisują możliwości ChataGPT. Pojawiają się też informacje, że niedługo zabierze ludziom pracę. Spokojnie – nie zabierze 😉 Ale niektóre zawody jak np. marketerzy, księgowi, czy sprzedawcy będą musieli nauczyć się nowych skilli, które pomogą im zautomatyzować ich pracę lub powstaną nowe aplikacje pod konkretne branże.

Nieco zmienia się też sposób, w jaki będą, a właściwe już są budowane nowe produkty. Dzięki narzędziom low code czy no code można szybko wypuścić MVP (Minimum Viable Product), przetestować pomysł i dalej rozwijać oraz ulepszać produkt.

Dlaczego o tym piszę?

Bo rok 2023 jest i będzie bardzo ciekawy. Jesteśmy też w momencie, na który dość długo czekałem 🙂

Nie wiem czy wiesz, ale jestem absolwentem matematyki (sic!), na studiach miałem sporo przedmiotów, takie jak algebra (4 semestry), analiza matematyczna (4 semestry) czy rachunek prawdopodobieństwa (3 semestry). Zajęcia wyglądały w taki sposób, że profesorowie przepisywali ze swoich zżółkniętych kartek materiał na tablicę, a my przepisywaliśmy to do zeszytów. Potem trzeba było to wykłóć na blachę. Zdecydowanie wolałem w tamtym czasie pisać programy, bo kompletnie nikt nie był w stanie nam powiedzieć, jak faktycznie w praktyce możemy zastosować tę wiedzę.

Pierwszy raz z praktycznym wykorzystaniem transpozycji macierzy 😉 zetknąłem się około 7 lat temu na kursie Andrew Ng, który pokazywał nieco bardziej przydatne przykłady algebry do wykorzystania w algorytmach Machine Learningu – czyli uczenia maszynowego.

Probowałem wykorzystać tę widzę do tworzenia aplikacji internetowych, ale tak na dobrą sprawę nie było do końca wiadomo do czego w aplikacjach internetowych można wykorzystać Machine Learning. Pojawiały się co prawda wersje TensorFlow czy PyTorch pod przeglądarki, ale jeszcze nie miało wielu zastosowań biznesowych.

Jak to obiecująco wyglądało możesz obejrzeć na nagraniu z mojego wystąpienia z 2018 roku, gdzie powoli zaczynał kreować się trend „Browser-based” Machine Learning. Podobnie jak w momencie pojawienia się techniki AJAX spodziewano się, że coraz więcej obliczeń zostanie przenoszonych na klienta, czyli na przeglądarkę internetową.

Nastąpiło jednak nieco ochłodzenie trendu, a duże firmy takie jak Google, Microsoft, Nvidia zaczęły pracować nad swoimi modelami i algorytmami.

Jaki po kilku latach jest tego efekt? Mamy dobrze znanego ChataGPT, który udostępnia API, w tym tygodniu Google wypuściło Bard, a już niedługo będzie obsługiwał również język polski oraz będzie można wykorzystać go w innych usługach Google, czy korzystać z API.

W połączeniu z narzędziami typu low code, no code takimi jak Airtable, Softr, Bubble, Make czy Zapier mamy nieograniczone możliwości szybkiego tworzenia aplikacji internetowych i dodania kolejnego elementu jakim może być generative AI do naszych aplikacji.

Dodatkowo, jako programiści znających takie rozwiązania jak React, Next, NestJS możemy jeszcze szybciej prototypować różnorodne aplikacje.

Automatyzacje można w dużej mierze wyklikać, a aby zastosować AI w dzisiejszych czasach nie trzeba już studiować matematyki, czy znać się na algorytmach ML. Wystarczy dostęp do API danej usługi.

Jakie aplikacje możemy budować?

Możliwości są nieograniczone, ale jakie aplikacje faktycznie mogą mieć sens w dzisiejszych czasach?

No właśnie – tutaj właśnie chciałbym poznać Twoje zdanie na ten temat – jak firma w której pracujesz planuje lub może wykorzystać AI oraz automatyzacje do usprawnienia swoich procesów? Jakie problemy można dzisiaj dzięki temu rozwiązać?

A może interesują Cie te zagadnienia i powinienem napisać nowe artykuły lub nagrać filmiki na ten temat?

Daj proszę znać odpisując na tego posta.

Do usłyszenia niebawem! 🙂

PS1 Wspomniane wystąpienie z prezentacji:

PS2 Jakiś czas temu na live pokazywałem jak można korzystać z Airtable z React.js. Nagrania znajdziesz poniżej:

Patryk Omiotek
Obserwuj
Latest posts by Patryk Omiotek (see all)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top